Publikacja: Skuteczna rada seniorów

Zapraszamy do lektury naszej publikacji: Skuteczna rada seniorów, która stanie się dla was praktyczną pomocą w prowadzeniu skutecznej lokalnej polityki senioralnej.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides od 15 lat wspiera lokalnych aktywistów w zmienianiu  swojego otoczenia, a lokalne samorządy w lepszej współpracy z mieszkańcami. Najwyższą formą takiej współpracy są regularnie i dobrze działające w ramach jednostek samorządu terytorialnego zespoły inicjatywno-doradcze takie jak: Rada Działalności Pożytku Publicznego Rada Młodzieżowa, Rada Seniorów i inne. Ze względu na bardzo konkretny obszar tematyczny, którym zajmuje się taki podmiot inicjatywno-doradczy, oraz dobry kontakt z otoczeniem społecznym, może on ściśle współpracować z lokalną władzą i urzędem wspierając transparentność, partycypacyjność, skuteczność i jakość prowadzonych w samorządzie działań.

Aby rada seniorów była skuteczna (a nie fasadowa) spełnionych musi zostać szereg warunków. Po pierwsze, rada musi ściśle opierać się na precyzyjnych przepisach prawa – ustalających cel, formę i zasady funkcjonowania rady seniorów w ramach samorządu. Po drugie, do rady seniorów muszą dostać się odpowiedni ludzie, aktywni reprezentanci różnych kategorii osób starszych, którzy potrafią dobrze współpracować ze sobą, z władzą i z urzędem oraz ze środowiskiem lokalnym. Pomogą w tym dobrze ustalone zasady wyboru członków rady seniorów. Wreszcie musi pojawić się lokalna władza i urzędnicy, którzy są otwarci na współpracę z radą seniorów i posiadają do tego odpowiednie narzędzia ustawowe i praktyczne.
Ta broszura właśnie takie narzędzia Państwu oferuje.

Chcemy aby publikacja ta trafiła do seniorów, którzy tworzą lub zamierzają stworzyć w swojej gminie lub powiecie radę seniorów. Poznają Państwo podstawy prawne i rolę rady seniorów. Znajdziecie w niej argumenty, które przekonają wasze władze, że warto powołać radę i pokażą, jak można z nią współpracować. Znajdziecie w niej wiele konkretnych (zaczerpniętych z doświadczenia innych rad seniorów) porad, a nawet narzędzi wspierających komunikację w radzie, współpracę z otoczeniem i promocję.

Broszura ta będzie też bardzo pomocna dla urzędników i samorządowców, chcących realizować skuteczną politykę senioralną. Pomoże ona Państwu powołać w samorządzie radę seniorów i wypracować dobre zasady jej funkcjonowania i współpracy z urzędem. Będą Państwo wiedzieli czym i w jaki sposób powinna zajmować się rada seniorów. Zaczerpną z niej Państwo konkretne, poparte doświadczeniem porady, wzory dokumentów i schematy organizacji pracy.

Bardzo dziękujemy radom, które zdecydowały się pracować z nami nad wdrożeniem standardów funkcjonowania rad seniorów. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Krystyna Rawska, Zofia Pogoda i Tomasz Dandy z Rady Seniorów w Świętochłowicach; Ewa Tyburczyk i Elżbieta Synowiec z Rady Seniorów w Bytomiu; Jerzy Karpiński i Halina Zwaniecka z Rady Seniorów w Sosnowcu; Gizela Musioł i Maria Witek z Rady Seniorów
w Rudzie Śląskiej; Mirosława Pasek, Wiesław Nowak, Ewa Wadowska i Małgorzata Trela z Rady Seniorów w Wojkowicach. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu możemy teraz przekazać Państwu w końcowej części publikacji (o nazwie Narzędziownik) przetestowane w praktyce dokumenty, schematy i regulaminy.

Życzymy miłej lektury,

Eksperci Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides:

Anna Nawrot, Grzegorz Wójkowski, Iwona Nowak,
Wojciech Hrynaszkiewicz i Aleksandra Janosz

link: http://slaskieradyseniorow.pl/wp-content/uploads/2019/01/Skuteczna-rada-seniorów_ONLINE.pdf

Publikacja dofinansowana ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *